Question: Answer the questions about a pipe with the following dimensions. Tube inside diameter 0.8 mm (radius = 0.4 mm) . Tube length 300 mm (1)
Answer the questions about a pipe with the following dimensions. Tube inside diameter 0.8 mm (radius = 0.4 mm) . Tube length 300 mm (1) What is the flow resistance (kg/(ms) of the pipe? Use viscosity of water 10 CP (2) What flow rate (co/s) do you expect if you have the reservoir ato 3 m high? Unit conversion 1 P = 0.001 Pa s = 0,001 N s m 2 - 0.001 kg m-19-1 100 = (001 m3 = 106 m2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
