Question: Any idea? 9.35 A random sample of size n1 = 25, taken from a normal population with a standard deviation 01 = 5, has a
Any idea?

9.35 A random sample of size n1 = 25, taken from a normal population with a standard deviation 01 = 5, has a mean $1= 80. A second random sample of size na = 36, taken from a different normal population with a standard deviation 02 = 3, has a mean $2 = 75. Find a 94% confidence interval for #1 - /2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
