Question: As per the information given in the question we have Accounts receivable balance = $ 120,000 Percentage of uncollectible receivables = 4 % Thus the
As per the information given in the question we have
Accounts receivable balance = $ 120,000
Percentage of uncollectible receivables = 4 %
Thus the amount of bad debts to be recognised = Accounts receivable balance * Percentage of uncollectible receivables
= $ 120,000 * 4 %
= $ 4,800
Bad Debt expense to be recognized = $ 4,800
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
