Question: As shown in the figure below, a uniform beam is supported by a cable at one end and the force of friction at the
As shown in the figure below, a uniform beam is supported by a cable at one end and the force of friction at the other end. The cable makes an angle of 0 = 30, the length of the beam is L = 3.00 m, the coefficient of static friction between the wall and the beam is = 0.540, and the weight of the beam is represented by w. Determine the minimum distance x from point A at which an additional weight 2w (twice the weight of the rod) can be hung without causing the rod to slip at point A. x = 1.57 m A 2w B A meter stick with a mass of 0.17 kg is held perpendicular to a vertical wall by a cord of length = 5.3 m attached to the end of the meter stick also to the wall above the other end of the meter stick. (a) Determine the tension in the cord. 0.85 N (b) Will the tension in the cord will be greater than, less than, or the same as that found in part (a) if the string is shortened? greater than less than O the same as
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
0 F 0 Fy f 35 30 Since 6 20 a 2Wx 20n N x T cos 30 UN ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
