Question: Assume a firm has the following production function with inputs labor (L) and capital (K): q=1/2L^1/2K Assume that, in the short-run, the firm's capital is

Assume a firm has the following production function with inputs labor (L) and capital (K):

q=1/2L^1/2K

Assume that, in the short-run, the firm's capital is fixed at two units,K=2. In addition, assume that the firm must pay a wage of $2 (w=2) for each unit of labor that they hire in the short-run. If the firm's profit-maximizing level of output in the short-run isq=4, what must be the price (p) that they can charge for each unit of output they produce?

p= ? dollars

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!