Question: Assume that a competitive firm has the total cost function: T C =1 q 340 q 2+840 q +1800TC=1q3-40q2+840q+1800 Suppose the price of the firm's
Assume that a competitive firm has the total cost function:
TC=1q340q2+840q+1800TC=1q3-40q2+840q+1800
Suppose the price of the firm's output (sold in integer units) is $750 per unit.
By creating tables (but not using calculus) with columns representing cost, revenue, and profit to find a solution, what is the total profit at the optimal output level?
Please specify your answer as an integer.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
