Question: Assume that the private consumption function takes the following form: C=a + b*(Y-T), where a and b are some positive numbers. Assume that b=0.4 and
Assume that the private consumption function takes the following form: C=a + b*(Y-T), where a and b are some positive numbers. Assume that b=0.4 and that government increases personal income taxes by $1 billion.
a) Compute the effect on private consumption
b) Compute the effect on private saving
c) Compute the effect on public saving
d) Compute the effect on national saving
e) Compute the effect on national saving if b=1
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
