Question: Assume the following (1) variable expenses = $282,000, (2) unit sales = 10,000, (3) the contribution margin ratio = 25%, and (4) net operating income
Assume the following (1) variable expenses = $282,000, (2) unit sales = 10,000, (3) the contribution margin ratio = 25%, and (4) net operating income = $10,000. Given these four assumptions, which of the following is true? Multiple Choice The total fixed expenses = $70,500 The break-even point in sales dollars is $336,000 The total contribution margin = $211,500 The total sales = $352,500
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
