Question: Assume the following: 1. variable expenses = $285,000 2. unit sales = 10,000 3. the contribution margin ratio = 40% 4. net operating income =

Assume the following: 1. variable expenses = $285,000 2. unit sales = 10,000 3. the contribution margin ratio = 40% 4. net operating income = $10,000 Given these four assumptions, which of the following is true? Multiple Choice O The variable expense ratio is 150% The total sales = $475,000 The total fixed expenses = $114,000 The total contribution margin = $171,000
 Assume the following: 1. variable expenses = $285,000 2. unit sales

Given these four assumptions, which of the following is true? Multiple Choice The variable expense ratio is 150% The total sales =$475,000 The total fixed expenses =$114,000 The total contribution margin =$171,000

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!