Question: Assume the following ( 7 ) sales = $ 2 0 0 , 0 0 0 , ( 2 ) unit sales = 1 0

Assume the following (7) sales =$200,000,(2) unit sales =10,000,(3) the contribution margin ratio =38%, and (4) net operating income =$10,000. Given these four assumptions, which of the following is true?
Multiple Choice
The total fived expenses =$124,000
The variable experse per unit =$760
The total contribution margin =$7.6,000
The break even point is 7,907 units
Assume the following ( 7 ) sales = $ 2 0 0 , 0 0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!