Question: Assume today is t = 0 . A 1 0 - year fixed rate bond with a 5 % coupon rate is selling at par

Assume today is t=0. A 10-year fixed rate bond with a 5% coupon rate is selling at par (annual coupons). From $200 FV of this bond, we form a floater and an inverse floater by equally splitting its face value. The floaters coupon rate is LIBOR. At t=0, duration of the fixed rate bond is 8.11.
a) What is the duration of the floater at t=0?
b) What is the price of the inverse floater at=0?
c) What is the duration of the inverse floater?
d) Now consider the range of YTMs the fixed rate bond can have one year from now. Create a table
by calculating the potential prices by varying the YTM between 1% and 10% and fill in the table.
Yield Price per 100 FV Price per 200 FV P(Floater) P(IF)
1%
2%
3%
4%
5%
6%
7%
8%
9%
10%
e) Plot the price-yield curve for the fixed rate bond (100 FV) and inverse floater on the same graph.
Comment on their price sensitivity to changing yields.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!