Question: Assuming the central limit theorem, you are given the following parameters - the sample mean ( m) = 25 years, the standard error = 5
Assuming the central limit theorem, you are given the following parameters - the sample mean (m) = 25 years, the standard error = 5 years.
- What is the probability that the birth age of women will fall between 20 and 35 years?
- What is the probability that the birth age of women will be more than 30 years
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
