Question: Assuming the Standard deviation of weekly demand = 1 2 units And the cycle - service level = 9 0 % What is the z

Assuming the Standard deviation of weekly demand =12 units
And the cycle-service level =90%
What is the z-value?
Group of answer choices
1.64
.8389
.9159
1.28
Flag question: Question 19
Question 194 pts
What is the recommended safety stock?
Group of answer choices
31 units
22 units
28 units
17 units
Flag question: Question 20
Question 204 pts
What is the recommended new reorder point if the service level (cycle service level) is increased to 98%
Group of answer choices
35
235
22
2.05

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!