Question: At t = 0 , a rectangular coil of resistance R = 2 ohms and dimensions w = 3 cm and L = 8 cmenters

At t=0, a rectangular coil of resistance R =2 ohms and dimensions w =3 cm and L =8 cmenters a region of constant magnetic field B =1.6 T directed into the screen as shown. Thelength of the region containing the magnetic field is L=15 cm. The coil is observed to moveat constant velocity v =5 cm/s.(1) What is the induced emf in volt for the coil at time t =0.8 sec?xXXX X XXWLLBQuestion 22 pts(2) What is the current in the coil in Ampere at time t =0.8 sec?
At t = 0 , a rectangular coil of resistance R = 2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!