Question: At t = 0 , the voltage across a 2 5 nF capacitor is 1 0 V . Find the voltage across the capacitor for

At t =0, the voltage across a 25 nF capacitor is 10 V. Find the voltage across the capacitor for t =5 seconds when the current i(t)=5t mA flows through it.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!