Question: At t = 1 0 s , a particle is moving from left to right with a speed of 7 . 2 m / s

At
t =10 s,
a particle is moving from left to right with a speed of 7.2 m/s. At
t =20 s,
the particle is moving right to left with a speed of 4.4 m/s. Assuming the particle's acceleration is constant, determine the following. (Assume the positive direction is to the right.)(b)
its initial velocity (Enter your answer in m/s. Indicate the direction with the sign of your answer.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!