Question: At time t = 1 8 s , the velocity of a particle moving in the x - y plane is v = 0 .

At time t=18s, the velocity of a particle moving in the x-y plane is v=0.05i+2.56jms. By time t=18.09s, its velocity has become
-0.10i+2.42jms. Determine the magnitude aav of its average acceleration during this interval and the angle made by the average
acceleration with the positive x-axis. The angle is measured counterclockwise from the positive x-axis.
Answers:
 At time t=18s, the velocity of a particle moving in the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!