Question: Based on a random sample of n=2345, the 95% confidence interval of variable x is (7.25, 9.12). You expect that the mean is the population
Based on a random sample of n=2345, the 95% confidence interval of variable x is (7.25, 9.12). You expect that the mean is the population is different from 7 at a=0.05. What can you conclude?
A. Nothing
B. The value in the population is indeed different from 7
C. You can't reject the null Hypothesis
D. This confidence interval is wrong.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
