Question: Based on the information given, and the fact that water has a specific weight of 9 7 9 0 N / m 3 , determine

Based on the information given, and the fact that water has a specific weight of 9790 N/m3, determine the vertical reaction force at B in Newtons. You must account for the weight of the gate in your calculations. The value of b represents the width of the rectangular planar surface into the page.
=6.9 m
=1.9 m
b =0.8 m
L =4.2 m
mass of gate =40000 kgBased on the information given, and the fact that water has a specific weight of
9790Nm3, determine the vertical reaction force at B in Newtons. You must account
for the weight of the gate in your calculations. The value of b represents the width of
the rectangular planar surface into the page.
h1=6.9m
h2=1.9m
b=0.8m
L=4.2m
mass of gate =40000kg
Based on the information given, and the fact that

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!