Question: based on the overall score for the students. In a particular semester, the scores are normally distributed with a mean score of =78 and a

based on the overall score for the students. In a
based on the overall score for the students. In a particular semester, the scores are normally distributed with a mean score of =78 and a standard deviation 0=6. Professor decides to give "A" to the top 14% of the students. What is the minimum score a student can get and still get an "A"? A. 87.9 B. 84.5 C. 85.7 D. 89.8 E. 90.0 Z denotes the standard normal random variable. P(-1.26 s z ) is approximately

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!