Question: beginning inventory = 68700 (Debit) purchases = 426800 (Debit) freight-in = 5700 (Debit) Purchase discounts and returns = $6500 (credit) Sales Revenue = 644000 (credit)
beginning inventory = 68700 (Debit) purchases = 426800 (Debit) freight-in = 5700 (Debit) Purchase discounts and returns = $6500 (credit) Sales Revenue = 644000 (credit) Sales Return = 8000 (credit) if the company's ending inventory is $77000, what is its cost of goods sold? Choose one A: $417700 B:$216250 C:$409700 D:$221950
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
