Question: Both population and the work force grow at the rate of n = 1% per year in a closed economy. Consumption is C = 0.5(1-t)Y,
Both population and the work force grow at the rate of n = 1% per year in a closed economy. Consumption is C = 0.5(1-t)Y, where t is the tax rate on income and Y is total output. The per-worker production function is y = 8k1/2, where y is output per worker and k is the capital-labor ratio. The depreciation rate of capital is d = 9% peryear.Supposefornowthat there arenogovernment purchasesandthetax rateonincomeist=0.Findexpressions fornationalsavingperworker andthe steady-state level of investment per worker as functions of the capital -labor ratio, k.Inthe steadystate,whatarethevaluesofthecapital-labor ratio,outputper worker, consumption per worker,and investment per worker?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
