Question: Briefly explain how management can use the variance analysis above to control and improve your company's performance ( see picture you can. use for explain
Briefly explain how management can use the variance analysis above to control and improve your company's performance ( see picture you can. use for explain with that dates )
8) Variance Analysis b)DM Price Variance ($3$2.50)40.000=20,000 c)DM Quant. Variance (AQSQ)SP (40,00038,000)$2.50=$5,000 d) Total DM Cost Variance 20,000+5,000=25,000 e) DL Rate variande(AR-SR) AH ($48,00$45.00)7,900hrs=$23,700 f) DLTime Variance (AHSH)SR (7,9007,600)$45.00=$13,500 g)Total DL Cost Variance $23,700+$13,500=$37,200 h)Total Variable FO Variance $70,000$60,800=$9,200
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
