Question: Budget At Completion = $115,000 Estimate At Completion = $120,000 Planned Value = $100,000 Earned Value = $60,000 Actual Cost = $70,000 Net Present Value

Budget At Completion = $115,000

Estimate At Completion = $120,000

Planned Value = $100,000

Earned Value = $60,000

Actual Cost = $70,000

Net Present Value = $55,000

Formula for

1.The Estimate to Completion for this project is:

2. The Variance at Completion for this project is:

3. The Cost Variance for this project is:

4. Based on the CV, this project is:

  1. Under Budget
  2. Over Budget
  3. On Budget
  4. We can not determine based on this information

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!