Question: Bulk specific gravity of the mixture, G m b = 2 . 5 2 5 Theoretical maximum specific gravity, G m m = 2 .

Bulk specific gravity of the mixture, Gmb=2.525
Theoretical maximum specific gravity, Gmm=2.671
Asphalt binder specific gravity, Gb=1.023
Asphalt content, Pb=6.0%(by mass of total mix)
Percent passing No.200=6.3
The percent of each aggregate and the bulk specific gravity (GSb) for each test data is shown in Table below.
Table. Test Data
\table[[Aggregate,\table[[% of Total],[Aggregate]],Gsb
Bulk specific gravity of the mixture, G m b = 2 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!