Question: (c) 67.9 m/s2 K (d) 14.8 m/s2 a = 18.23 Vi = 212 ( 2 ) (e) 38.7 m/sz 2 1 142 8,845 1 1.

(c) 67.9 m/s2 K (d) 14.8 m/s2 a = 18.23 Vi = 212 ( 2 ) (e) 38.7 m/sz 2 1 142 8,845 1 1. A Rolls-Royce Phantom weighing 2.49 x 104 N is traveling in the +x direction with an initial speed of 40.2 m/s when the driver hits the brakes. The car slows to a stop in 5.60 s. If the acceleration of the car is constant as the car slows down, what is the net force on the car? (a) 1.79 x 105 N (b) -1.79 x 105 N (X 2.49 x 10 * N (d) 1.82 x 104 N (e) -1.82 x 104 N 12. Determine the scalar product of A = 6.01 + 4.0j - 2.0k and B = 5.01 - 6.0j - 3.0k. (2 301 - 24j+ 6k (b) 301 + 24j + 6k (c) 60 (d) 12 (e) undefined
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
