Question: Calculate the enthalpy change for this reaction: 2 C ( s ) + H 2 ( g ) C 2 H 2 ( g )

Calculate the enthalpy change for this reaction:
2C(s)+H2(g)C2H2(g)H=???kJ
Given the following thermochemical equations:
C2H2(g)+52O2(g)2CO2(g)+H2O(t),H=-1299.5kJ
C(s)+O2(g)CO2(g),H=-393.5kJ
H2(g)+12O2(g)H2O(t),H=-285.8kJ
 Calculate the enthalpy change for this reaction: 2C(s)+H2(g)C2H2(g)H=???kJ Given the following

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!