Question: Calculate the test-statistic, t with the following information. n = 60, 1 = 2.58, s = 0.88 n2 = 50, 2 = 2.26, 82

Calculate the test-statistic, t with the following information. n = 60, 1

Calculate the test-statistic, t with the following information. n = 60, 1 = 2.58, s = 0.88 n2 = 50, 2 = 2.26, 82 = 0.9 Rounded to 2 decimal places. Pencil Submit Question Question 5 0/1 pt 599 Details Test the claim that the mean GPA of night students is smaller than the mean GPA of day students at the 0.01 significance level. The null and alternative hypothesis would be: Ho:pN < pD Ho:N = UD H: PNPD H: ND Ho:UN > UD Ho:pN > PD Ho:pN =pD Ho:|N < UD H: N D The test is: two-tailed left-tailed right-tailed The sample consisted of 70 night students, with a sample mean GPA of 3.12 and a standard deviation of 0.07, and 70 day students, with a sample mean GPA of 3.17 and a standard deviation of 0.03. The test statistic is: The p-value is: (to 2 decimals) (to 2 decimals)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!