Question: can you explain how dis we solve this question 12. If you were to use only the two risky funds and still require an expected
12. If you were to use only the two risky funds and still require an expected return of 12%, what would be the investment proportions of your portfolio? Compare its standard deviation to that of the optimal portfolio in the previous problem. What do you conclude? ( LO64) Using only the stock and bond funds to achieve a mean of 12%, we solve: 12=15wS+9(1wS)=9+6wSwS=.5 Investing 50% in stocks and 50% in bonds yields a mean of 12% and standard deviation of: p=[(.5021,024)+(.502529)+(2.50.50110.4)]1/2=21.06% The efficient portfolio with a mean of 12% has a standard deviation of only 20.61%. Using the CAL reduces the standard deviation by 45 basis points
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
