Question: Can you please answe this? This Question: 5 pts In a random sample of 500 items where $3 were found to be defective, the null
Can you please answe this?

This Question: 5 pts In a random sample of 500 items where $3 were found to be defective, the null hypothesis that 15%% of the items in the population are defective produced ZSTAT " + 1.63. Suppose someone is testing the null hypothesis He x =0.15 against the two-tail alternative hypothesis H, Ex0. 15 and they choose the level of significance a = 0.01. What is their statistical decision? What is the statistical decision? Determine the p-value The p-value for the given 2STAT is p-value - (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.) Since the p-value, is =0.01
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
