Question: Cell A and Cell B and asked to connect them in parallel. Cell A measured 3.2V and has a capacity of 4Ah and Cell B
Cell A and Cell B and asked to connect them in parallel. Cell A measured 3.2V and has a capacity of 4Ah and Cell B measured 3.6V and has a capacity of 4.5Ah before connecting them together. The wire connecting them starts smoking. What was the maximum current flowing through the wire?Assume the batteries can be modeled as an OCV-R-RC, with a linear open circuit voltage curve given by Vocv(z)=0.6*z+3. and identical to parameters Rs=0.01, R1=0.02, and C1=500F.
when would the peak current occur? what would be the final SOC of the cells?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
