Question: CH - 8 Air flows through a smooth tube, 2 . 5 cm diameter and 1 0 m long, at 3 7 C . If

CH-8 Air flows through a smooth tube, 2.5 cm diameter and 10 m long, at 37C. If the pressure drop through the tube is 10000 Pa , estimate
(a) the air velocity through the tube and the friction factor
(b) the heat transfer coefficient using Colburn Analogy [jH=(St)(Pr)0.67], where St is the Stanton Number and Pr is the Prandtl Number.
Gas constant, R=82.06cm3 atm/mol K. Darcy friction factor, f=0.184Re0.2.
Other relevant properties of air under the given conditions : viscosity =1.810-5kgms, density =1.134kgm3, specific heat capacity, Cp=1.046kJkg0C, thermal conductivity =0.028Wm0C.
CH - 8 Air flows through a smooth tube, 2 . 5 cm

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!