Question: Chapter 12, question 21 (Note: do not forget cost of goods in your total annual cost): Wang Distributors has an annual demand for an airport
Chapter 12, question 21 (Note: do not forget cost of goods in your total annual cost): Wang Distributors has an annual demand for an airport metal detector of 1,400 units. The cost of a typical detector to Wang is $400. Carrying cost is estimated to be 20% of the unit cost, and the ordering cost is $25 per order. If Ping Wang, the owner, orders in quantities of 300 or more, he can get a 5% discount on the cost of the detectors. Should Wang take the quantity discount?
Group of answer choices
order 29.6 with the total cost = $523, 517.
order 40.3 with the total cost = $523, 517.
order 30.3 with the total cost = $543, 517.
order 300 with the total cost = $543, 517.
order 29.6 with the total cost = $543, 517.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
