Question: chapter 17 and 18 Create an Excel spreadsheet to organize your answers to the following problem, and submit your Excel file as an attachment by
chapter 17 and 18
Create an Excel spreadsheet to organize your answers to the following problem, and submit your Excel file as an attachment by clicking on the appropriate button on this page.
A company with 340,000 common shares outstanding had the following most recent income statement:
Sales $20,000,000
- Cost of goods sold -12,000,000
Gross profit 8,000,000
- Operating expenses 6,000,000
EBITDA 2,000,000
- Depreciation 400,000
EBIT 1,600,000
- Interest expense 100,000
- Taxes 525,000
Net Income 975,000
In addition, the company had cash flow from operations of $1,200,000. If you were a financial analyst using the following five multipliers in your analysis, what value would you put on each share of common stock of the company in each of these five cases?
Earnings multiplier = 22
Cash flow from operations multiplier = 18
EBIT multiplier = 16
EBITDA multiplier = 13
Sales multiplier = 1.2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
