Question: CHP 10 1.) Project L requires an initial outlay at t = 0 of $45,000, its expected cash inflows are $11,000 per year for 9
CHP 10
1.) Project L requires an initial outlay at t = 0 of $45,000, its expected cash inflows are $11,000 per year for 9 years, and its WACC is 14%. What is the project's NPV? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
2.) Project L requires an initial outlay at t = 0 of $81,450, its expected cash inflows are $12,000 per year for 11 years, and its WACC is 10%. What is the project's IRR? Round your answer to two decimal places.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
