Question: Computers is given by Q = 800 2 P , and its weekly cost of producing computers is C ( Q ) = 1,200 +

Computers is given by Q = 800 2P, and its weekly cost of producing computers is C(Q) = 1,200 + 2Q2.

If other firms in the industry sell PCs at $300, what price and quantity of computers should you produce to maximize your firms profits?

Price: $

Quantity: computers

What long-run adjustments should you anticipate?

multiple choice

  • Exit by other firms along with decreased profits.

  • Entry by other firms along with increased profits.

  • Entry by other firms, reducing your profits.

  • Exit by other firms, increasing your profits.


Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!