Question: Consider a Caterpillar 966M front-end loader. This equipment will be operated 10 h/day and 245 days/year in average conditions. Using the following information: Initial cost
Consider a Caterpillar 966M front-end loader. This equipment will be operated 10 h/day and 245 days/year in average conditions. Using the following information:
Initial cost = SR 873,500
Estimated life = 7 year
Salvage value = SR 125,300
Interest on the investment = 6%
Insurance = 3.5%
Taxes = 5%
Calculate the hourly ownership cost for the third year of operation using:
- SOYD method of depreciation
- Stright-line method of depreciation
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
