Question: Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment =$493,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price

Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment =$493,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price =$44; variable costs =$38; fixed costs =$213,000; quantity sold =102,000 units; tax rate =34% How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not round intermediate calculations. Round the final answer to 2 decimal places. Omit \$ sign in your response.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
