Question: Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $502,090; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value;
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $502,090; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $35; variable costs = $23; fixed costs = $188,913; quantity sold = 79,157 units; tax rate = 33 percent. Calculate the sensitivity of the OCF to changes in the quantity sold.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
