Question: Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $410,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value;
Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $410,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $22; variable costs = $14; fixed costs = $110,000; quantity sold = 71,000 units; tax rate = 32 percent. |
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
