Question: Consider a magnetic dipole ( current carrying coil ) with N = 2 5 0 , radius r = 9 . 0 0 1 0

Consider a magnetic dipole (current carrying coil) with N=250, radius r=9.0010-3m, current I=100A
(a) Calculate its dipole moment
(b) Imagine it's placed in a magnetic field B=0.856T. The magnetic field points along the +z axis. The dipole moment vec() points along the +x axis. What is the magnitude of the torque it experiences?
(c) If it's held in place, what is the its potential energy U?
(d) Suppose we want to rotate it from vec() pointing along the +x axis to along the minus z axis, how much work is required?
Consider a magnetic dipole ( current carrying

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!