Question: Consider a population of values has a normal distribution with =193.1 and =89.5. If we were working with a sample size of 20 you would
Consider a population of values has a normal distribution with =193.1 and =89.5.
If we were working with a sample size of 20 you would expect 95% of the samples to land in what interval around the sample mean?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
