Question: Consider a project with the following information: initial fixed asset investment $400,000; straight-line depreciation to zero over the five-year life; zero salvage value; price =

 Consider a project with the following information: initial fixed asset investment

Consider a project with the following information: initial fixed asset investment $400,000; straight-line depreciation to zero over the five-year life; zero salvage value; price = $40; variable costs = $22; fixed costs = $20,000; quantity sold = 10,000 units; tax rate 32 percent. How sensitive is OCF to a $1 sales price increase? (change in OCF / change in price) ($10,000) $6,800 $80,000 $10,000 $18

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!