Question: Consider a project with the following information: Initial fixed asset investment = $520,000; straight-line depreciation to zero over the 4-year life; zero salvage value; price
Consider a project with the following information: Initial fixed asset investment = $520,000; straight-line depreciation to zero over the 4-year life; zero salvage value; price = $48; variable costs = $30; fixed costs = $210,000; quantity sold = 104,000 units; tax rate = 22 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
