Question: Consider a situation with 5 assets making up the entire economy and the following expected rates of return and variance-covariance matrix: Find the expected return
Consider a situation with 5 assets making up the entire economy and the following expected rates of return and variance-covariance matrix:
Find the expected return and standard deviation of the efficient Market portfolio, assuming that CAPM holds and that the riskless rate Rf=2.1%.
Find the expected return and standard deviation of the complete portfolio for an investor with risk aversion index A=5. What fraction of his/her fund will the investor invest in risky portfolio.

0.059438 = -0.01951 0.028503 0.093015 0.018168 0.003978 0.002011 0.002044 0.002684 0.002674 V= 0.002011 0.004059 0.002044 0.000998 0.001862 0.002044 0.002044 0.00643 0.000821 0.001852 0.002684 0.000998 0.000821 0.007091 0.00272 0.002674 0.001862 0.001852 0.00272 0.006001
Step by Step Solution
3.39 Rating (152 Votes )
There are 3 Steps involved in it
m Solution 0059438333 0019514167 0028502639 0093015417 0018168375 meanRf 00384 00405 00075 00720 0... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
