Question: Consider a three-year project with the following information: Initial fixed asset investment =$685,000; straight-fine depreciation to zero over the 4-year life; zero salvage value; price
Consider a three-year project with the following information: Initial fixed asset investment =$685,000; straight-fine depreciation to zero over the 4-year life; zero salvage value; price =$38.99; variable costs =$28.01; fixed costs =$317,000; quantity sold =82,000 units; tax rate =24 percent. How sensitive is OCF to changes in quantity sold? Note: Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
