Question: Consider an object in straight line motion with a(t)=21-11 where v(2)=-30 feet per second and s(0)=5 feet with 10. a) Find the formula for



Consider an object in straight line motion with a(t)=21-11 where v(2)=-30 feet per second and s(0)=5 feet with 10. a) Find the formula for v(t). b) Find the formula for s(t). c) Find the distance traveled over the first 40 seconds. und t 11. A population of fish in a pond can be described by f(t)=- 7000 1+12 where f(t) is the number of fish t months after January 1st, 2020. Assuming this trend continues, predict the average fish population over the time interval from the year January 1st, 2023 to January 1st, 2030. Compute the exact value, then round your final answer using three decimal places.
Step by Step Solution
3.38 Rating (151 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Acceleration at 21 t Initial Velocity v2 30 fts Initial Displacement s... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
