Question: Consider Linda with CRRA utility. Her risk aversion is = 5 and the time discount rate is = 2%. The expected growth rate of aggregate
Consider Linda with CRRA utility. Her risk aversion is = 5 and the time discount rate is = 2%. The expected growth rate of aggregate consumption is 4.5% and the volatility is 2%. The equity market has a volatility of 16%.
1-What are the minimum and the maximum levels of equity risk premium in this point?
2- If the correlation between consumption growth and equity market return is 0.7, what should the expected equity return be?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To calculate the minimum and maximum levels of equity risk premium well use the following formula ER... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
