Question: Consider the demand for Fresh Detergent in a future sales period when Enterprise Industries' price for Fresh will be x 1 = 3.81, the average

Consider the demand for Fresh Detergent in a future sales period when Enterprise Industries' price for Fresh will bex1= 3.81, the average price of competitors' similar detergents will bex2= 4.29, and Enterprise Industries' advertising expenditure for Fresh will bex3= 6.80. A 95 percent prediction interval for this demand is given on the following JMP output:


Consider the demand for Fresh Detergent in a future sales period when Enterprise Industries' price for Fresh will be x1 = 3.81, the average price of competitors' similar detergents will be x2 = 4.29, and Enterprise lndustries' advertising expenditure for Fresh will be x3 = 6.80. A 95 percent prediction interval for this demand is given on the following JMP output: Predicted Lower 95% Mean Upper 95% Mean StdErr Indiv Lower 95% Indiv Upper 95% Indiv Demand Demand Demand Demand Demand Demand 31 8.5136623684 8.6814622793 9.6258624574 .7295926211 7.9139632575 19.8133614796 (3) Find and report the 95 percent prediction interval on the output. If Enterprise Industries plans to have in inventory the number of bottles implied by the upper limit of this interval, it can be very condent that it will have enough bottles to meet demand for Fresh in the future sales period. How many bottles is this? If we multiply the number of bottles implied by the lower limit of the prediction interval by the price of Fresh ($3.81), we can be very condent that the resulting dollar amount will be the minimum revenue from Fresh in the future sales period. What is this dollar amount? (Round 95% Pl to 5 decimal places and dollar amount to 1 decimal place and Level of inventory needed to the nearest whole number.) 9 Answer is complete but not entirely correct. 0 Answer is complete but not entirely correct. 95% Pl[ 7.0139 Q 10.01339 ] Level of inventory needed = 12 8 bottles. Lower dollar amount = $ 27 8 (b) Calculate a 99 percent prediction interval for the demand for Fresh in the future sales period. Hint: n= 30 and s = 0.686. Optional technical note needed. The distance value equals Leverage. (Round your answers to 5 decimal places.) l99%PI[
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
