Question: Consider the equilibrium below. CH1(g)+H2O(g)=CO(g)+3H2(g) At a certain temperature, a container is fill with CH1 and H2O gases until the pressures of CH1=8.000atm and the
Consider the equilibrium below. CH1(g)+H2O(g)=CO(g)+3H2(g) At a certain temperature, a container is fill with CH1 and H2O gases until the pressures of CH1=8.000atm and the pressure of H:O=10.000atm. When equilibrium is reached, the total pressure in the container is 24.375atm. Calculate the value of the equilibrium constant Kp at this temperature. Very lorge or very small numbers should be entered in scientific notation using the 'E' format, just like your calculator. A number such as 2.34107 should be entered as 2.34E7
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
